0 216 606 24 72
trnlen
Sosyal Medya Hesaplarımız

Motosiklet lastiklerine kaç hava basılır?

Eğer herhangi bir lastik tekerlekli bir taşıt kullanıyorsanız, yol ile temasınızın yalnızca lastikler olduğunu ve güvenli sürüş için doğru lastik hava basıncına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. En az lastiklerin durumu, yeni olması ya da diş derinliği kadar lastiğinize bastığınız hava basıncının da önemi vardır, zira lastiğiniz ne kadar yeni olursa olsun yanlış hava basıncı ile seyir ederseniz bu oldukça güvensiz bir sürüş getirir.

Motosiklet lastiklerine basılması gereken en doğru hava basıncı her zaman olduğu gibi yine araç üreticileri tarafından belirlenebilir.

Motosikletlerde basılması gereken doğru hava basıncı marka/model değişkenlik göstermekle birlikte genellikle şu yerlerde bulunabilir:

  1. Kullanım Kılavuzu: Motosikletinizin kullanım kılavuzu, lastiklerinize basılması gereken doğru hava basıncını belirtir. Bu kılavuz, motosikletinize özgü basınç değerlerini sağlar.
  2. Motosikletin Üzerindeki Etiketler: Motosikletinizin belirli bölgelerinde (örneğin, sele altı veya depo kapağı gibi) basınç değerlerini gösteren etiketler bulunabilir.
  3. Motosiklet Üreticisi Web Sitesi: Eğer motosikletinizdeki etiketler kullanıma bağlı olarak aşınmışsa, yok olmuşsa ve motosikletinizin kullanım kılavuzuna erişemiyorsanız üretici web sitesini incelemeniz faydalı olacaktır.
  4. Lastik Yanakları: Lastiğin yan tarafında (yanak kısmında) üretici tarafından önerilen maksimum hava basıncı değeri belirtilir. Bu değer genellikle “PSI” veya “kPa” cinsinden yazılır. Ancak bu hava basıncının maksimum değerini gösterdiğinden motosiklete en uygun hava basıncı olamayacağını unutmayın.
  5. Lastik Üreticisinin Web Sitesi: Lastik üreticisinin web sitesinde, lastik modeline göre önerilen hava basıncı değerlerini bulabilirsiniz.

burada yer alan 1,2 ve 3. madde size en doğru bilgiyi verecektir, eğer motosikletinizde bu detaylara ulaşamazsanız acil durumlarda 4. ve 5.maddede yer alan kaynaklara göre lastiğinize hava basabilirsiniz.