0 216 606 24 72
trnlen
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafikte gereksiz korna çalmak yasak mı?

Türkiye’de trafikte gereksiz yere korna çalmak yasaktır. Bu, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 73. maddesi ile düzenlenmiştir. Maddeye göre, sürücüler yalnızca trafik güvenliği için gerekli hallerde korna çalabilirler.

Gereksiz yere korna çalmak, hem trafik güvenliğini tehlikeye atabilir hem de çevreyi rahatsız edebilir. Bu nedenle, gereksiz korna çalma durumunda sürücülere ceza uygulanabilir. Özellikle düğün, çeşitli sebeplerle düzenlenen konvoylar ve kutlamalarda kesinlikle korna çalınarak çevreye rahatsızlık verilmemelidir. Özellikle hastane ve okul bulunan çevrelerde de haklı olarak büyük tepkiye de neden olabilir.

Hangi durumlarda korna çalınabilir?

Korna uyarı amaçlı ve trafik güvenliğini sağlama amaçlı kullanılmalıdır. Örneğin tehlikeli bir durumla karşı karşıya kaldığınızda diğer araç, yaya ve hayvanları uyarmak için çalınabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki hiç bir canlıya yakın mesafeden korna çalınmamalıdır, bu panik yaratarak olası tehlikeleri doğurabilir.

Ayrıca kör noktası bulunan araçları sollarken (kamyon, otobüs vb.) kendinizi fark ettirmek için de korna çalabilirsiniz.